Alkalmazásfejlesztés
(VIAUMA09)
Tárgy hivatalos adatlapja:
https://portal.vik.bme.hu/kepzes/targyak/VIAUMA09
FIGYELEM! Az itteni információk a 2020. előtti tematikára (C++ és Qt) vonatkoznak. A C#-ra váltás óta minden anyag a tárgy Moodle oldalán található, az itteniek a záróvizsgázók számára maradtak itt.
A tantárgy célja megismertetni a hallgatókkal azokat az eszközöket, melyek a programozási alapismereteken túl a nagyobb szoftverfejlesztési projektek esetében szükségesek. Ide tartoznak magas szintű osztálykönyvtárak, az automatikus tesztelés és folyamatos integrációs szerver használata, a verziókezelés és dokumentációs módszerek. A fordítási folyamatok speciálisabb beállítási lehetőségei, valamint felhő szolgáltatások felhasználása szerver oldali megoldások számára. Mindezek során a tantárgy kiemelt hangsúlyt fektet a beágyazott rendszerekhez kapcsolódó feladatokra, valamint az ezekből származó speciális környezetekre.
A tantárgy részletes tematikája:
-
Szoftverfejlesztés C++ nyelven, Qt környezetben. Kiemelt hangsúlyt kap a grafikus felhasználói felületek (GUI) elkészítése, különösen a beágyazott rendszerekkel kapcsolatos konfigurációs, diagnosztikai és adatgyűjtési feladatokra. A másik hangsúlyos részterület a más eszközökkel történő kommunikáció megvalósítási lehetőségei, mint a Bluetooth és WiFi hozzáférés beágyazott rendszerekhez, valamint REST API kommunikáció szerverrel, és azon keresztül adatbázissal.
-
Ide kapcsolódnak még a konfigurációs fájlok kezelése, sorosítás (XML, JSON formátumok), valamint logolási megoldások.
-
Szoftvertervezési szempontok, mint a leggyakoribb tervezési minták felismerése és használata, valamint a függőségkezelési és forráskód strukturálási elvek. Újrahasznosítható komponensek készítése és az áttekinthető forráskód alapelvei.
-
Felhő alapú szerver oldali szolgáltatások használata. Ezek közül kiemelt hangsúlyt kapnak azok a szolgáltatások, melyek szerver oldali programozás nélkül, akár ingyenesen is biztosítanak adatbázist és REST API alapú hozzáférést.
-
Verziókezelés (Git, SVN), folyamatos integráció (Jenkins szerver), valamint automatikus dokumentáció generálás (Doxygen, Markdown formátum). Dokumentációs céllal alapvető UML ismeretek, mint az osztálydiagram és a szekvencia diagram.
-
Automatikus tesztelési megoldások. A fordítási folyamatok további automatizálási lehetőségei, mint a fordítás utáni tesztelés, konfiguráció és telepítés szerverre.
Hírek
Nincsenek aktuális hírek a tárgyhoz. Ha a később megjelenő hírekről azonnal értesülni szeretne, iratkozzon fel az
.
Régebbi hírek »
Jegyzetek
Publikus anyagok
-
A tantárgy YouTube csatornája
(Csorba Kristóf Dr.,
2019. szeptember 17.)
-
Git "demo1"
(Csorba Kristóf Dr.,
2015. szeptember 4.)
A demo1 néven használt kis minta repository.
-
Git alapok (videó)
(Csorba Kristóf Dr.,
2017. augusztus 31.)
-
Git első lépések (videó)
(Csorba Kristóf Dr.,
2017. augusztus 31.)
-
GIT első lépések videó
(Csorba Kristóf Dr.,
2016. szeptember 9.)
-
Git gyakorló feladat
(Csorba Kristóf Dr.,
2017. augusztus 31.)
-
GitPeldafejesztes_repository
(Csorba Kristóf Dr.,
2015. július 19.)
A ZIP-elt repositoryk.
-
Példaprogramok repositoryja
(Csorba Kristóf Dr.,
2015. augusztus 19.)
-
SimpleTelemetryVisualizer dokumentáció
(Csorba Kristóf Dr.,
2015. július 30.)
Generált dokumentáció ZIP-ben, hogy ne kelljen lefuttatni a Doxygent hozzá.
-
Snippetek (jegyzet) holnapja
(Csorba Kristóf Dr.,
2015. augusztus 19.)
-
Záróvizsga tudnivalók
(Csorba Kristóf Dr.,
2016. november 13.)