Forstner Bertalan Dr. fényképe

Izgalmas workshopok a Magyar Tudomány Ünnepe sorozatban

Forstner Bertalan Dr., 2024. október 8.

Alkalmazott Mesterséges Intelligencia

2024. november 28. 15.30-16.30, BME Q ép. QBF14

Az előadás keretében bemutatjuk a mesterséges intelligencia eszközök legújabb vívmányait, melyeket a fejlesztők már közvetlenül felhasználhatnak különféle alkalmazások fejlesztéséhez. Bemutatunk többféle eszközt működés közben (például objektum detekció, tömeg számlálás, stb.) és több konkrét alkalmazást is, melyek az egyetemen készülnek és jelenleg is fejlesztés alatt vannak.

Az egyik ilyen megoldás a jelnyelv fordítása, hallássérült jelelők támogatására, póz approximációs módszerek, szekvencia feldolgozásra alkalmas mesterséges intelligencia algoritmusok és nagy nyelvi modellekre épülő eredmény korrekció felhasználásával. A kutatás célja, hogy jelnyelv (hallássértültek kommunikációs nyelve) fordítása valós időbe történjen video stream-en keresztül minél pontosabban.

A másik megoldás a hangasszisztens kontextuális gépi fordítással Androidra a nagy nyelvi modellek támogatásával. A kutatási feladat egy modern, mobil telefonra specializált, egyedi funkciókat is támogató, bővíthető hangasszisztens megvalósítását tűzte ki célul magyar nyelv támogatásával, felhasználva a modern OpenAI alapú technológiákat.

Bemutatunk kognitív részképességek azonosítására szolgáló újszerű megoldást is, amely az ismert IQ teszteken túllépve tesztfeladatokra támaszkodva pontosabban tud profilt mutatni az egyénekről.

Végül a kortárs zeneszerők munkáját támogatandó, field recording tevékenységekehez kapcsolódó, automatikus hangkatalogizáló- és címkéző megoldással ismertetjük meg a résztvevőket.

Regisztrációhttps://www.aut.bme.hu/Events/mtu_appai         

További információ: Dr. Forstner Bertalan, Dr. Ekler Péter

E-mail: forstner.bertalan@aut.bme.hu, ekler.peter@aut.bme.hu

További előadók: Szerednik László, Dancsó Marcell, Szelle Csaba


Mátrix újratöltve – Az ember digitális tükörképe

2024. november 21., 15:00-16:30 óra, BME Q ép. QB203

Az Ipar 4.0 műszaki paradigma az ipar teljeskörű automatizálását célozza, melynek egyik megoldása a digitális ikerpár (Digital Twin/DT). A digitális ikerpár a fizikai valóság, benne a környezet és a berendezések leképezését jelenti a digitális világba. A fizikai infrastruktúra virtualizációja lehetővé teszi az ipari rendszerek távoli digitális felügyeletét és vezérlését. A digitális technológiák rohamos fejlődésével megteremtődtek annak feltételei, hogy megalkossuk az élő ember virtuális mását (avatar), amely megjelenésben és kommunikációjában (beszéd, metakommunikáció) utánozza a valós személyt. Az emberi digitalizációjának következő szintje, amikor a virtuális tükörkép, a digitális ikerpár nemcsak külső megjelenésben hasonlít egy valós emberre, hanem biológiai folyamatait is pontosan követi.

 

 

Emberi Digitális Ikerpár

                        Forrás: https://www.qina.tech/blog/digital-twins

 

Az emberi digitális ikerpár (Human Digital Twin/HDT) működése valósághűen képezi le egy személy élettanát és biológiai funkcióit. A HDT megvalósulása esetén óriási távlatok nyílnak a személyre szabott gyógyítás és egészségügy terén, mivel a beteg fizikai állapotának megfelelően beállított digitális ikerpár segítségével a beteg számára legelőnyösebb terápiát és gyógyszereket lehet kiválasztani. A DHT-ben rejlő forradalmi lehetőségeket felismerve az EU kezdeményezte a Virtual Human Twin (VHT) kutatási programot, melynek célja a személyre szabott egészségügy megalapozása.                      A DHT technológia arra is alkalmas lesz, hogy közel valós szerveken és szervezeten modellezzük különböző molekulák és anyagok hatását az emberre, illetve a betegségekre. Ezáltal lerövidülhet a hatékony gyógyszerek kifejlesztésének folyamata a jövőben. A HDT kutatása és fejlesztése multidiszciplináris megközelítést igények, melyben fontos szerepe van a biológiának, az orvostudománynak, az egészségügyi és a digitális technológiáknak. A BME VIK-en folyó számítástudományi és bioinformatikai kutatások illeszkednek az EU VHT kezdeményezéséhez, és jó alapot adnak a hazai DHT kutatások kiterjesztéséhez.

 

Regisztrációhttps://www.aut.bme.hu/Events/mtu_hdt

További információ: Németh Vilmos 

E-mail: nemeth.vilmos@bme.hu
 
 

Védd a webet! - Webes alkalmazások, és azok biztonsága

2024.november 6. 15:00

Gondolkodtál már azon, hogyan működik a digitális világ és hogyan védekezhetünk a veszélyei ellen fejlesztőként vagy IT infrastruktúra-tulajdonosként / -üzemeltetőként?

Szeretnéd megérteni a webes alkalmazások sötét oldalát? Készen állsz arra, hogy a webes világ titkaiba mélyedj, és elsajátítsd a biztonságos alkalmazásfejlesztés alapjait?

A modern világban a webes alkalmazások a mindennapjaink szerves részét képezik – legyen szó vásárlásról, közösségi média használatról, vagy akár munkavégzésről. Ezek az alkalmazások azonban számtalan veszélynek vannak kitéve, amelyek érinthetik az adataidat is.

A "Webes alkalmazások, és azok biztonsága" pontosan ezeket a veszélyeket járja körbe, illetve megmutatja, hogyan védheted meg az alkalmazásokat és a rendszereket a legújabb fenyegetésekkel szemben.

Regisztrációhttps://www.aut.bme.hu/Events/mtu_websec         

További információ: Dr. Kovács Tibor 

E-mail: kovacs.tibor@aut.bme.hu



Digitalizáció a gyártásban

2024.november 8. 16:00, 17:00, 17:30, 18:00 (4 turnus), BME I ép. 017

A rendezvény során az interaktív bemutatókat a BME hallgatói tartják. A 30-30 perces program keretében lehetőséged van kérdéseket feltenni, és megismerkedhetsz kíváncsi ifjú kutatóinkkal. Hozd el barátaidat és kollégáidat, és osszátok meg ezt az élményt együtt!

Ne maradj le erről a lehetőségről, hogy közelebbről megismerkedj a kutatás és az ipari technológiák világával. Várunk szeretettel az Ipar 4.0 Technlógiai Központban!


1) Gyártás folyamatfelügyelet mesterséges intelligenciával:

Fedezd fel, hogyan forradalmasítja a mesterséges intelligencia a gyártási folyamatok felügyeletét! Bemutatjuk, hogyan lehet az AI segítségével valós idejű adatokat gyűjteni, elemezni és optimalizálni a gyártósorok hatékonyságát és minőségét.

2) Talajmozgás mérése krumplival:

Meglepő és innovatív megoldások a talajmozgások mérésére - egy ""egyszerű"" krumpli segítségével! Ismerd meg, hogyan használható ez a tárgy különleges szenzorként, és milyen adatokat nyerhetünk ki belőle.

És még sok más érdekesség az ipari digitalizáció világából:

A bemutatókon túl számos más innovatív megoldással is találkozhatsz, amelyek az ipari digitalizáció területén nyitnak új lehetőségeket. Ne hagyd ki a jövő technológiáinak bemutatóját!"

Regisztráció: https://www.aut.bme.hu/Events/mtu_ipar4tk 

További információ: Nenov Adrienn

E-mail: nenov.adrienn@bme.hu