Drónfejlesztés és drónokkal végrehajtott kutatási műveletek

A hallgatói drónfejlesztéshez kapcsolódó munkák jellemzően mesterképzés alatt diplomaterv és önálló laboratórium keretében valósulnak meg. Ennek keretében a hallgatók komplex feladattal ismerkedhetnek meg, kezdve akár a mechanikai tervezéstől a hardvertervezésen át a beágyazott szoftverfejlesztésig, melyhez bonyolult szabályozási és feldolgozási feladatokat kell megoldaniuk.

Az 5G hálózatba kapcsolt drónokkal kapcsolatos kutatások 3 fő területre terjednek ki:

  1. Drónok irányítása és valósidejű adattovábbítás (pl: videó stream, pontfelhő, hiperspektrális adatok stb.) 5G hálózaton keresztül
  2. 3D modell rekonstrukció és SLAM
  3. 5G hálózati paraméterek mérése
 

1: A hálózat alacsony késleltetése és nagy sávszélessége lehetővé teszi, hogy az UAS műveletek során az eszközöket távolról is irányítani tudjuk interneten vagy privát hálózaton keresztül. A gyors kapcsolat mindeközben alkalmas arra is, hogy valósidőben tudjunk adatokat továbbitani egy tetszőleges szerverre.

2: Az előző pontban tárgyalt területek egy specifikus megvalósítása, amikor a kinyert adatokból (jellemzően kamerakép, mélységkép, lidar adatok), modell rekonstrukciót hajtunk végre, amely segítségével épületekről és tereptárgyakról kaphatunk pontos 3D modellt, a feldolgozóegység függvényében, akár valósidőben.

3: Az 5G hálózati paraméterek ismerete alapvetően a földfelszín közelében áll rendelkezésre (amennyiben ott végeztek hasonló méréseket), azonban a műveletek magasabb megbízhatósági szinten történő végrehajtásához ismerni kell a hálózatok háromdimenziós felépítését. Mivel az adótornyok irányítottak, ezért nem egyértelmű, hogy egy UAS művelet során adott magasságban mire számítunk. A kiépítés alatt álló keretrendszer erre a problémára nyújtana megoldás, amely segítségével 3D térképeken lehetne elemezni a hálózati adatokat.

Egy további az 5G hálózatokhoz lazán kapcsolódó kutatási téma, a Cursor Insightal közösen megvalósított követés és felismerés drónrajjal. A projekt célja, hogy egy drónraj képest legyen követni majd azonosítani személyeket, az illetők arcának ismerete nélkül. A feladat során az AI algoritmus egyéb testi és mozgásbeli jellemzők alapján azonosítja az ismeretlen személyeket.