Pharmatech labor: informatikai támogatás gyógyszergyártási kutatásban
2022-2023 ősz
Nincs megadva
Téma leírása
A téma célja a vegyészkarral közös PharmTech Lab gyógyszergyártási kutatás-fejlesztési folyamatainak támogatása az informatikai eszköztárával: a munka során nagyon sok olyan feladat van, amire mivel nincsen kész szoftver, a vegyészek számára legfeljebb scriptelt környezetben oldható meg. A mi feladatunk, hogy a számukra nagyon értékes szoftvertámogatást elkészítsük. A feladatokban igen tág a spektrum, a UX designtól a képfeldolgozáson és intelligens (tanuló) rendszereken át egészen az ipari PLC vezérlésig.
Mivel az igények változóak a kutatási, kísérletezési jelleg miatt, a feladat egy kiváló gyakorlási lehetőség a modern szoftverfejlesztési módszerek gyakorlására is. A PharmaTech csapatban erre különönsen nagy hangsúlyt fektetünk, mivel később az iparban ezekre a készségekre is nagyon nagy szükség lesz. Ilyenek többek között:
- Rendszeres online konzultációk, egyúttal készülve a távmunka világára is.
- Github Wiki és issue tracking a feladatok koordinálására
- Github pull request és code review alapú forráskód minőségbiztosítás
- Continuous integration server (Azure Pipeline) és continuous delivery a DevOps eszköztár gyakorlására
- Kidolgozott onboarding folyamat az újonnan csatlakozók "betanítására", a csapatba integrálásra
- Teams alapú kommunikáció a csapaton belül (az érintett vegyész kollégákkal együtt)
- A munka során az agilis fejlesztés irányelveit követjük, mivel a kutatás-fejlesztési projekt különösen igényli a flexibilitást.
- Közös programozás, lehetőség páros munkára (eXtreme Programming), kis hackaton alkalmakra.
Ezen kívül ennek a témának a keretében lehetőség nyílik kipróbálni, milyen egy egészen más szakterület kutatóival együtt dolgozni. Ami azzal jár, hogy kicsit szokni kell egymás terminológiáját, preferenciáit.
Jelenlegi konkrét kutatási irányok:
- Kamera előtt lecsepegő folyadék viszkozitásának meghatározása képfeldolgozás segítségével.
- Kamera előtt elhaladó műanyag pelletek térfogatának pontos meghatározása (a megfelelő mennyiségű színezőanyag pontos adagolásához).
- Gyógyszerek kioldódási sebességének meghatározása RAMAN térképek segítségével. Ez utóbbit a RAMAN spektroszkóp készíti és gyakorlatilag egy olyan kép a tabletta felszínéről, amin 5 um-enként meg tudjuk mondani, melyik vegyületből mennyi van ott. (A tabletta tipikusan hatóanyagot, hordozó anyagot, a tablettázást segítő kenőanyagot és a lassabb kioldódást lehetővé tévő adalékot tartalmaz.)
Az alábbi videó granulátumok tömegáram becsléséről szól. Ez a téma már elég kiforrott állapotban van, most ehhez a műanyag pelletek térfogatbecslése hasonlít legjobban.
Feltételek
Maximális létszám:
6 fő